![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Biblioteka Instytutu Chemii Organicznej PAN
ul. Kasprzaka 44/52
01-224 Warszawa
tel.: 22 343 3038; 22 343 3422;
czytelnia: 22 343 3139;
email : biblioteka@ichf.edu.pl
Biblioteka Instytutu Chemii Organicznej jest biblioteka naukową, która gromadzi w swoich zbiorach literaturę z dziedziny chemii organicznej. Głównym zadaniem Biblioteki jest dostarczanie, zbieranie, opracowywanie oraz archiwizowanie zbiorów tak aby użytkownicy mogli korzystać z księgozbioru biblioteki w sposób możliwie najłatwiejszy. Biblioteka IChO dzieli budynek z Biblioteką Instytutu Chemii Fizycznej, tym samym czytelnicy mają do dyspozycji literaturę z dziedziny chemii fizycznej. Biblioteka rozszerza swoje usługi w zakresie informacji elektronicznej, stosując nowoczesne technologie informacyjne. Rozszerzamy dostęp do źródeł elektronicznych, zwiekszając prenumeratę czasopism online po przez udział w przedsięwzięciach konsorcyjnych.
Projekt Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych
Projekt nr: POIG.02.03.02-00-043/10
Działanie 2.3 Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki
Poddziałanie 2.3.2 Projekty w zakresie rozwoju zasobów informacyjnych nauki w postaci cyfrowej
Instytut Chemii Organicznej PAN, tworzy wspólnie z 16 Konsorcjantami, Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych.
Okres realizacji:
W ramach Projektu planowana jest cyfryzacja ponad 25 tysięcy pozycji. Realizacja Projektu będzie początkiem pracy czekającej Instytuty, które zamierzające pokazać światu swój dorobek naukowy (część z Instytutów tworzących Konsorcjum należy do I kategorii w rankingu Instytutów naukowych MNiSZW). Zakres tematyczny bazy rozciąga się na dziedziny nauki od humanistycznych do ścisłych. Informacja o publikacjach elektronicznych, dzięki zamieszczonym linkom w opisach katalogowych, dotrze do szerokiego grona użytkowników światowej infostrady za pośrednictwem Narodowego Uniwersalnego Katalogu Centralnego (NUKAT), a pośrednio ogólnoświatowego katalogu bibliotek WORDCAT. Publikacje wytypowane do digitalizacji powstawały w językach : polskim i obcych co poszerza krąg odbiorców o użytkowników sieci tematycznej Europeana (europejskiego dziedzictwa kulturowego). Tym samym baza ma charakter ogólnopolski pod względem zakresu zbiorów i ogólnoświatowy pod względem zasięgu użytkowników.
Cele projektu:
Rezultaty Projektu będą służyć: sektorowi naukowemu (placówki badawczo-rozwojowe, instytuty Polskiej Akademii Nauk, wydziały wyższych uczelni), sektorowi przemysłowemu (instytuty branżowe), ekonomicznemu, instytucjom kultury oraz wszystkim użytkownikom pragnącym poszerzyć swoja wiedzę. Informacje uzyskane w ramach stworzonej bazy mogą przełożyć się na konkretne zastosowania np.: w chemii,rolnictwie, leśnictwie, medycynie, biologii, elektronice, zoologii i innych dyscyplinach. Dane zawarte w bazie stanowić będą wysoko-fachową i merytorycznie ważną informację, opracowaną przez naukowców, specjalistów w instytutach naukowych w większości Polskiej Akademii Nauk.
W ramach Projektu ICHO PAN zamierza zdygitalizować ok. 150 pozycji (prac doktorskich, sprawozdań Rady Naukowej. W projekcie RCIN uczestniczą: